Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ, սիրելի հայրենակիցներ,
վերջին օրերին բազմաթիվ քաղաքացիներ փողոցներում եւ հրապարակներում իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացնում՝ ուղղված Հայաստանի Հանրապետության իշխանությանը: Բողոքի այսօրինակ դրսեւորումները բնորոշ են ժողովրդավարական պետություններին:
Հարգելի հայրենակիցներ, ամենայն մանրամասնությամբ հետեւել եմ ծավալվող բոլոր իրադարձություններին, հանրահավաքների ընթացքին, կազմակերպիչների եւ իրավապահ մարմինների քայլերին ու հռետորաբանությանը: Ցավոք, որոշ դեպքերում արձանագրվել են նաեւ իրավախախտումներ, այլ անձանց իրավունքների ոտնահարման դեպքեր, որոնց նկատմամբ իշխանությունը մշտապես ցուցաբերել է հավասարակշռված վերաբերմունք՝ հաճախ գնալով զիջումների: Միջազգային տարբեր հարթակներից, Սփյուռքից, քաղաքացիական հասարակությունից, բազմաթիվ քաղաքական ուժերից, ինչպես նաեւ իշխանության կողմից հնչել են բանակցելու, քննարկումներ կազմակերպելու, իրավիճակը սրացումից զերծ պահելու բազմաթիվ հորդորներ: Հանրապետության նախագահն անձամբ է այցելել դժգոհությունների ամենաթեժ հարթակ ու անձամբ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանին հորդորել նստել քաղաքական երկխոսության: Դրան հաջորդել է ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանի եւ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը: Ցավոք, այս վերջին հանդիպումից ակնհայտ դարձավ, որ Նիկոլ Փաշինյանը հակված չէ խնդրի լուծմանն ուղղված քաղաքական քննարկումներին, փոխզիջումներին, ինչն էլ հնարավորություն պիտի տար կանխելու հնարավոր ծանր հետեւանքները, հանդարտեցնելու վիճակն ու սկսելու կառուցողական աշխատանք: Այս իրավիճակում, երբ մերժելով քաղաքական երկխոսությունը, ընտրելով ամեն ինչ կամ ոչինչ մարտավարությունը, բողոքի միջոցառումների կազմակերպիչներն ու առաջնորդները պարտավոր են գիտակցել, որ դրանով հետագա բոլոր զարգացումները, այդ թվում ամենածանրը, վերցնում են իրենց ուսերին եւ կրելու են համարժեք պատասխանատվություն:
Ուստի, գնահատելով ստեղծված իրավիճակը, գիտակցելով կարգ ու կանոն հաստատելու պետության պարտականությունը՝ կոչ եմ անում ցուցաբերել ողջախոհություն, արժեւորել յուրաքանչյուրիս սահմանադրական իրավունքները, պարտականությունները եւ նստել քաղաքական քննարկումների սեղանի շուրջ:
Վստահ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ունի քաղաքական եւ իրավական բոլոր գործիքները՝ իրավիճակի անցնցում եւ ողջամիտ հանգուցալուծմանը հասնելու համար:
Զսպվածության ու հանդուրժողականության կոչ եմ անում մեր քաղաքացիներին, բոլոր քաղաքական ուժերին, մեր քույրերին ու եղբայրներին, մեր զավակներին ու երիտասարդներին:

"Дорогие граждане Республики Армения, дорогие соотечественники!
В последние дни многочисленные граждане на улицах и площадях выражают свой протест, адресованный властям Армении. Такие протесты характерны для демократических государств.
Уважаемые соотечественники, я   внимательно следил за всеми разворачивающимися событиями, за шагами и риторикой полиции и организаторов митингов, и в некоторых случаях констатировал правонарушения, случаи нарушения прав иных лиц, в отношении чего власти проявляли взвешенный подход, часто идя на уступки. Со стороны разных международных структур, Диаспоры, гражданского общества, а также власти звучали призывы вести переговоры, организовать обсуждения, не вести ситуацию к обострению. Президент Республики лично посетил самую горячую площадку протестов и лично призвал депутата Н.Пашиняна к политическому диалогу. За этим последовала встреча премьер-министра С.Саргсяна и депутата Н.Пашиняна. К сожалению, эта встреча показала, что Н.Пашинян не настроен на политические дебаты, на компромисс, что дало бы возможность избежать возможных тяжелых последствий, успокоить ситуацию и начать конструктивную работу. Организаторы и лидеры акций протеста, избрав тактику все или ничего, обязаны осознавать, что тем самым берут на себя равную ответственность за все последующие развития, в том числе самые тяжкие.
Оценивая сложившуюся ситуацию, осознавая обязанность государства обеспечить законность и порядок, призываю проявить здравомыслие, уважать   конституционные права всех и сесть за стол политических переговоров.
Уверен, Республика Армения имеет все политические и правовые инструменты для разрешения ситуации в рамках здравого смысла и без потрясений.
Призываю наших граждан, все политические силы, наших сестер и братьев, сыновей и молодежь к сдержанности и терпимости.