Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ, սիրելի հայրենակիցներ,
վերջին օրերին բազմաթիվ քաղաքացիներ փողոցներում եւ հրապարակներում իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացնում՝ ուղղված Հայաստանի Հանրապետության իշխանությանը: Բողոքի այսօրինակ դրսեւորումները բնորոշ են ժողովրդավարական պետություններին:
Հարգելի հայրենակիցներ, ամենայն մանրամասնությամբ հետեւել եմ ծավալվող բոլոր իրադարձություններին, հանրահավաքների ընթացքին, կազմակերպիչների եւ իրավապահ մարմինների քայլերին ու հռետորաբանությանը: Ցավոք, որոշ դեպքերում արձանագրվել են նաեւ իրավախախտումներ, այլ անձանց իրավունքների ոտնահարման դեպքեր, որոնց նկատմամբ իշխանությունը մշտապես ցուցաբերել է հավասարակշռված վերաբերմունք՝ հաճախ գնալով զիջումների: Միջազգային տարբեր հարթակներից, Սփյուռքից, քաղաքացիական հասարակությունից, բազմաթիվ քաղաքական ուժերից, ինչպես նաեւ իշխանության կողմից հնչել են բանակցելու, քննարկումներ կազմակերպելու, իրավիճակը սրացումից զերծ պահելու բազմաթիվ հորդորներ: Հանրապետության նախագահն անձամբ է այցելել դժգոհությունների ամենաթեժ հարթակ ու անձամբ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանին հորդորել նստել քաղաքական երկխոսության: Դրան հաջորդել է ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանի եւ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը: Ցավոք, այս վերջին հանդիպումից ակնհայտ դարձավ, որ Նիկոլ Փաշինյանը հակված չէ խնդրի լուծմանն ուղղված քաղաքական քննարկումներին, փոխզիջումներին, ինչն էլ հնարավորություն պիտի տար կանխելու հնարավոր ծանր հետեւանքները, հանդարտեցնելու վիճակն ու սկսելու կառուցողական աշխատանք: Այս իրավիճակում, երբ մերժելով քաղաքական երկխոսությունը, ընտրելով ամեն ինչ կամ ոչինչ մարտավարությունը, բողոքի միջոցառումների կազմակերպիչներն ու առաջնորդները պարտավոր են գիտակցել, որ դրանով հետագա բոլոր զարգացումները, այդ թվում ամենածանրը, վերցնում են իրենց ուսերին եւ կրելու են համարժեք պատասխանատվություն:
Ուստի, գնահատելով ստեղծված իրավիճակը, գիտակցելով կարգ ու կանոն հաստատելու պետության պարտականությունը՝ կոչ եմ անում ցուցաբերել ողջախոհություն, արժեւորել յուրաքանչյուրիս սահմանադրական իրավունքները, պարտականությունները եւ նստել քաղաքական քննարկումների սեղանի շուրջ:
Վստահ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ունի քաղաքական եւ իրավական բոլոր գործիքները՝ իրավիճակի անցնցում եւ ողջամիտ հանգուցալուծմանը հասնելու համար:
Զսպվածության ու հանդուրժողականության կոչ եմ անում մեր քաղաքացիներին, բոլոր քաղաքական ուժերին, մեր քույրերին ու եղբայրներին, մեր զավակներին ու երիտասարդներին:

Statement by RA NA Ara Babloyan
In recent days numerous citizens raise their protest voice in the streets and squares aimed at the power of the Republic of Armenia. These kinds of revelations of protest are characteristic to democratic states.
Dear compatriots, I have followed all the events in detail, the procedure of the rallies, the steps taken by the organizers and law enforcement bodies and their rhetoric. Unfortunately, in some cases law infringements, cases of other persons’ violation of laws, towards whom the power has always shown balanced attitude; often going to compromises. Many exhortations to negotiate, organize discussions and depriving the situation from intensification were sounded from different international platforms, Diaspora, civil society, numerous political forces, as well as power. The President of the Republic personally visited the heated platform of dissatisfaction and personally urged the RA NA deputy Nikol Pashinyan to sit for political dialogue. The meeting of the RA Prime Minister Serzh Sargsyan and the MP Nikol Pashinyan followed it. Unfortunately, after this last meeting it became evident that Nikol Pashinyan was not intended for political discussions, compromises directed to the solution of the problem which would give an opportunity to prevent the possible grave consequences, to calm down the situation and to begin constructive work. In this situation, when refusing the political dialogue, choosing everything or nothing tactics, the organizers and leaders of the protest demonstrations should realize that by all further developments, including the gravest, take on their shoulders and bear adequate responsibility.
Thus, assessing the created situation, realizing the obligation of the state to establish order, I call on you to show common sense, evaluate everybody’s constitutional rights, obligations and sit around the table of debates.
I am sure that the Republic of Armenia has political and legal all tools for reaching smooth and reasonable solution.
I call on our citizens, all political forces, our sisters and brother, our sons and young people for restraint and tolerance.